KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14024083
nr 1402 4083
Nils Olzon
(1891-1953), Sverige
Oljemålning, Vinterlandskap med vattendrag. Signerad, daterad -48. Olja på duk, 69x84, yttermått inklusive ram: 88x104 cm
Nils Olzon, född 1891 i Stockholm, död 1953, svensk målare och skulptör.
Utrop:
800 kr
Såld:
300 kr
måndag 7 juni 2021
kl 19:39:36
7/6 19:34:19
Nils Olzon
Läs mer om Nils Olzon